GRE & TOEFL

TOEFL ve GRE hakkında internette Türkçe az bilgi olduğundan dolayı (en azından kayıt esnasında karşılaşılabilecek sorunlar ile ilgili) bir yazı yazmak istedim.  Bu iki sınav, Amerika Birleşik Devletleri’nde – ya da en azından yurtdışında – yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrenciler için oldukça önemli.

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) veya GRE (Graduate Record Examination), akademik hayatında yeni basamaklar katetmek isteyen her öğrencinin başarılı olması gereken iki önemli sınav. ETS tarafından düzenlenen bu sınavlara, yine yalnızca ETS’nin resmi internet sayfasından kaydolarak girilebiliyor. TOEFL lisans düzeyindeki tüm birimlerce kabul görürken, GRE sonuçları yalnızca yüksek lisans düzeyindeki öğrencilerin kabulü için kullanılıyor.

Eğer sınavı alan kişi, sınav sonuçlarının ETS tarafından doğrudan bir kuruma gönderilmesini isterse; TOEFL için kayıt esnasında bu doğrultuda istenen bilgileri doldurabilir, veya sınav sonuçları açıklandıktan sonra, sonuçlarını yaklaşık $18 karşılığında istediği bir kuruma gönderebilir. GRE için ise bu işlem sınavdan hemen sonra sınav ekranında yapılıyor. Bu nedenle sınav öncesi kurumların bu sınavların sonuçlarını almak için belirlediği kodları (‘Institutional code’ ve ‘Departmental code’) öğrenmekte fayda var.
Sınav günü her iki sınav için, sınavı alacak kişilere özel bilgisayarlı bölmeler temin ediliyor. Her bilgisayar için sessizlik sağlamak için bir kulaklık, dinlenecek materyal için ayrıca bilgisayara bağlı bir kulaklık, 3-5 tane müsvette kağıt, 2 tane kurşun kalem sunulur. Bu nedenle sınav için kalem, kağıt götürmeye gerek yok. Bunun yanı sıra, sınav salonlarına şişe su hariç, kol saati dahil hiçbir elektronik cihaz veya herhangi bir belgenin getirilmesine izin verilmiyor. Sınav olacak kişiler için sınavı hazırlayan kurum bir dolap temin ediyor ve dolabın güvenliği için imza karşılığı anahtarını sınav süresince size veriyor.
TOEFL dört bölümden oluşan bir sınav. Sınav ilk olarak okuma bölümüyle başlıyor. Okuma bölümünü dinleme bölümü takip ediyor. Bu ilk iki bölümden sonra on dakikalık bir ara veriliyor. Bu arada sınavı alan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamalarına izin veriliyor. İkinci kısımda ise sınav konuşma bölümüyle başlıyor ve son olarak yazma bölümü ile bitiyor. Her bölüme otuzar puan üzerinden not veriliyor. Toplamda 120 üzerinden puan, sınavın alınmasından ortalama bir hafta sonra ETS’nin sayfasında kişisel hesapla girilerek sınavı alan kişi tarafından görülebiliyor.

GRE ise temel olarak üç bölümden oluşuyor. Bu üç bölüm, belirli olarak toplamda altı belirli kısma bölünüyor. İlk bölüm olan yazım kısmı, kendi içinde bir ‘Analyse an Issue‘ kısmı adında tek tümcede verilen bir fikir üzerine kompozisyon ve ‘Analyse an Argument‘ adı altında verilen paragraftaki bilgilerin kritiğinin yapıldığı başka bir kompozisyon yazılmasını gerektiriyor. Köprü olarak eklediğim bu bağlantılarda örnek tümceler ve paragraflar bulunabilir. Benim olduğum sınavda bu sayfalarda verilen örneklerden çıktı. İkinci bölüm ise dil yeteneğinin ölçüldüğü kısım. Üçüncü ve sonuncusu da, matematik yeteneğinin ölçüldüğü kısım. Bu son iki kısıma ait toplam dört bölüm çıkıyor. Rastgele üç dil, bir matematik – iki dil, iki matematik vb. kombinasyonlarla karşılaşmak mümkün. Matematik kısmında sınavı aldığınız yazılımın sağ üst kısmında bir elektronik hesap makinesi kullanılmasına izin veriliyor. GRE ise her ana üç bölümün ikisi olan dil ve matematik bölümleri için 130 ile 180 arasında değerlendiriliyor. Yazım kısmı ise yanılmıyorsam toplam 6 puan üzerinden değerlendiriliyor.

İnternet ortamında veya sınavla ilgili bir konuşmanın geçtiği herhangi bir yerde GRE’in Quantitative kısmı için “ortalama bir sayısal ya da eşit ağırlık ÖSS öğrencisinin tam not alacağı” yorumları okumuş olabilirsiniz. İşin aslı, evet, aynen öyle. Temel bir matematik bilgisiyle bu bölümden rahatlıkla çok iyi puanlar alınabilir.

İki sınavın da sonuçları daha önce bahsettiğim gibi yaklaşık bir hafta içinde açıklanıyor ve kişisel ETS hesapları aracılığıyla öğrenilebiliyor. Yalnız, GRE için özel bir durum var; dil ve matematik sonuçları sınav biter bitmez ekranda beliriyor. Yazım kısmının sonucu için ise bir hafta beklenmesi gerekiyor.

Çoğu kurum TOEFL’dan oldukça başarılı olunması beklerken, bazıları GRE’i yalnızca formalite icabı isteyebilir. Zira, bu sınavı anadili İngilizce olan insanlar bile başarıyla veremeyebiliyor ve böyle bir başarıyı anadili İngilizce olmayan bir öğrenciden beklemek haksızlık olabiliyor. Sonuç beklentileri genellikle birimlerin kabul sayfalarında belirtilir. Bu nedenle ihtiyacınız olan sonucu öğrenmek için bu sayfalara göz atabilirsiniz.

Sınavlarda genel olarak dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Bu sınavlarda düşüncelerin dile nasıl aktarıldığı ve dil kullanımının etkinliği tartılıyor. Bu nedenle gerçekte savunmadığınız bir düşünceyi (örneğin TOEFL konuşma bölümünde “Hayvanat bahçeleri gerekli midir?” gibi bir soru için “Evet.” diye düşünüyor olsanız bile “Hayır.” için daha kolay ve akıcı bir argümen geliştirebiliyorsanız) savunabilirsiniz. Kimse sizden düşüncenizi kanıtlamanızı istemeyecek. Yalnızca dili kullanımınıza bakacak.
  • İki sınavda da zamanlamaya çok önem gösterilmeli. Bir soru üzerinde dakikalarca düşünmek, tüm bir bölümü harcamak anlamına gelebilir.
  • Okuma parçalarının ve paragrafların tamamı okunmalı, gözden geçirip sorulara bakmak veya soruları okuyup paragraftan sorunun yanıtını aramaktan kaçınılmalı; zira bu büyük ihtimalle tam tersine çok daha fazla zaman kaybına yol açacaktır.

Sınav esnasında çok gürültü çıkarmamaya özen gösterilmeli. Eğer şayet gürültüyü siz yapmıyorsanız ve çevre gürültülüyse, iki sınavda da size sessizlik sağlayacak bir kulaklık verilecek.

TOEFL ve GRE sınavlarına çalışmak için çevrimiçi çalışma sayfaları; işe yarayabilir:

a – TOEFL için örnek çalışma sayfaları: http://shorttext.com/gs98SC
b – GRE için örnek çalışma sayfaları: http://shorttext.com/ZpEVzU

Sınavlara hazırlanmak için etkili ve kolay bir başka yöntem de, eğer akıllı telefonunuz varsa, Google Play Store, Apple AppStore vb. marketler üzerinden TOEFL ve GRE için yardımcı mobil uygulamalarla çalışmak. Mobil marketlerde Painless GRE gibi sınavlara yardımı olacak bir çok uygulama bulabilirsiniz.

Eğer bu iki sınav konusunda başka bir sorunuz veya merak ettikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Herkese başarılar diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *